“ASG Business Aviation” və “ASG Ground Handling” TDT 12-ci Zirvəsi çərçivəsində ali qonaqların hava gəmilərinə uğurla xidmət göstərib
09.10.2025
ASG Business Aviation
6-7 oktyabr tarixlərində baş tutan Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Dövlət Başçıları Şurasının 12-ci Zirvəsi çərçivəsində “ASG Business Aviation” və “ASG Ground Handling” şirkətləri birgə Qəbələ Beynəlxalq Hava Limanında yerüstü xidmət üzrə fəaliyyət göstərib.
Tədbir çərçivəsində xüsusi hava gəmilərinin qarşılanması, yola salınması və müxtəlif yerüstü xidmətlərin göstərilməsi üçün əraziyə müvafiq yerüstü xidmətin texnikaları və işçi qüvvəsi cəlb edilmişdir.
Şirkətlər Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Türkmənistan, Özbəkistan, Qırğız və Macarıstanın dövlət təyyarələrini qəbul edərək onları müvafiq dayanacaqlara yerləşdirilməsini, sərnişin traplarının verilməsini, yüklərin boşaldılması və yüklənməsini təmin etmişdir. Həmçinin ali qonaqları qarşılayan kortejin perron ərazisində təhlükəsiz hərəkətinə xüsusi nəqliyyatlarla dəstək göstərmişdir.

On October 6-7, within the framework of the 12th Summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States (OTS), ASG Business Aviation and ASG Ground Handling together operated at Gabala International Airport, delivering ground handling services.
Special ground support equipment and staff were deployed to the area to handle the arrival, departure, and various ground service requirements of the official aircraft.
The companies successfully received and positioned the state aircraft of Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, and Hungary at designated parking stands, provided boarding ramps, and ensured baggage unloading and loading. Additionally, ASG Ground Handling supported the motorcades welcoming high-level guests by ensuring their safe movement across the apron using special vehicles.